Może po prostu jesteś jedną z wielu osób, które łatwo się przeziębiają. Nie ma w tym nic niepokojącego. Wszystko, co możesz zrobić, to nadal zdrowo się odżywiać, dużo ćwiczyć, odpowiednio wypoczywać i przede wszystkim ciepło się ubierać. Ale czy Ty też często jesteś zmęczony? W takim razie czytaj szybko dalej i dowiedz się, co możesz z tym zrobić.
Zimny i zmęczony, zmęczony i zimny
Czy męczysz się z powodu zimna, czy marzniesz ze zmęczenia? Prawidłowa odpowiedź brzmi: obie! Jednemu z nich często towarzyszy drugie. Jak słońce z ciepłem, a śnieg z zimnem.
Twoje ciało jest stworzone do przetrwania; twoja mała fabryka w rzeczywistości stara się chronić cię przed zimnem, a także próbuje doprowadzić cię do snu na czas. Miło ze strony twojego ciała, ale nie czekasz na te nieprzyjemne konsekwencje. Rozumiejąc, jak działa Twoje ciało, możesz lepiej dać mu to, czego potrzebuje. Słuchaj swojego ciała, a Twoje dolegliwości znikną jak zimny śnieg pod słońcem:
Przeziębienie ze zmęczenia
Miałeś zły sen i następnego dnia łatwo odczuwasz zimno. Rozpoznawalny? Gratulacje, wtedy Twój organizm pracuje całkowicie prawidłowo. Z dwóch powodów:
.
1. Jest to sztuczka ciała, która pomaga znaleźć cieplejsze miejsce. Pozwól sobie na odpoczynek i drzemkę.
Twoje ciało nie bierze pod uwagę Twojego harmonogramu dnia, ale chce Cię chronić i pomóc Ci zasnąć. Jak dokładnie to działa?
Kiedy jesteś zmęczony, zwiększa się przepływ krwi w skórze. Wydaje się to sprzeczne, ponieważ w rzeczywistości drżysz. A jednak tak jest. Widać to na przykład u dzieci z zaczerwienionymi policzkami i uszami. Ciepło wewnątrz ciała jest wysyłane na zewnątrz przez skórę, więc skóra staje się o kilka stopni cieplejsza, ale mózg w rzeczywistości wysyła sygnały zimna. Dlaczego mózg to robi? Chcą zapobiec hipotermii ciała i w ten sposób każą ci szukać ciepłego łóżka.
2. Kolejny powód, dla którego szybciej się przeziębiasz, gdy jesteś zmęczony: Twój metabolizm działa znacznie wolniej.
Przy spowolnionym metabolizmie spalanych jest mniej kalorii. Im mniejsze spalanie, tym mniej ciepła jest uwalniane. Powoduje to wychłodzenie organizmu.
Wskazówka
Czyli do łóżka na czas, najlepiej mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. W ten sposób twój zegar biologiczny jest najmniej zdezorientowany, a twoje ciało wie mniej więcej, o której godzinie musi wyprodukować melatoninę, aby pomóc ci wygodnie zasnąć. Staraj się też codziennie wstawać mniej więcej o tej samej porze. Jeśli Twój organizm przyzwyczai się do tak wyraźnego rytmu snu, rzadziej będziesz budzić się w nocy.
Zmęczenie zimnem
Czy zimą masz dużo mniej energii i odczuwasz zimno znacznie szybciej niż większość osób w Twoim otoczeniu? Oto jak do tego dochodzi i co można z tym zrobić:
.
1. Gdy na zewnątrz jest zimno, organizm musi pracować wyjątkowo ciężko, aby utrzymać odpowiednią temperaturę.
Kosztuje to organizm dużo energii i często powoduje zmęczenie. Ubieraj się więc dobrze, gdy wychodzisz z domu lub gdy zmniejszyłeś ogrzewanie. Odzież rozgrzewająca może być bardzo dobrym pomysłem w tym zakresie. Podgrzewane rękawice wewnętrzne i skarpety również mogą zapewnić ciepło ciała. Chcesz dowiedzieć się więcej o zapobieganiu zimnym stopom? Następnie przeczytaj nasz artykuł Jakie są najlepsze ciepłe skarpety na zimne stopy?
2. Gdy dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, ekspozycja na witaminę D (znajdującą się w świetle słonecznym) jest znacznie mniejsza niż latem.
W końcu wolisz zostać w domu. A kiedy wychodzisz na zewnątrz, wolisz zakryć każdą odsłoniętą część ciała. Długie spodnie, kurtka, rękawiczki i czapka. Tak więc niedobór witaminy D jest tak powszechny zimą. Jak to zauważyłeś? Często powoduje osłabienie i zmęczenie. Twoje mięśnie są obolałe i brakuje Ci energii.
Pokarmy bogate w witaminę D to tłuste ryby i nabiał. Ale jeśli chcesz to zrobić dobrze, rozsądnie jest przyjmować dodatkową witaminę D. Dotyczy to w każdym razie dzieci poniżej 4 roku życia, osób o ciemnym kolorze skóry, osób, które mało się opalają, kobiet powyżej 50 roku życia i mężczyzn powyżej 70 roku życia.
3. Ponieważ zimą jesteśmy mniej aktywni, nasz poziom energii spada i czujemy się mniej sprawni, a przez to bardziej zmęczeni.
Ogólna rada jest taka, aby ćwiczyć umiarkowanie lub intensywnie przez co najmniej 2,5 godziny tygodniowo, rozłożone na kilka dni. Rozważ nie tylko ćwiczenia kardio, takie jak bieganie, ale także ćwiczenia wzmacniające mięśnie, aby zachować siłę i kondycję. To nie tylko sprawi, że będzie ci ciepło, ale także sprawi, że będziesz mniej zmęczony.
czy wiesz, że...?
Mężczyźni mają średnio naturalnie więcej masy mięśniowej niż kobiety. To jeden z powodów, dla których mężczyźni są mniej skłonni do przeziębień niż kobiety?